Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM, xRM)

Müşteri ilişkileri yönetimi, İngilizce Customer Relationship Managment kelimelerinin baş harflerinden oluşturulan CRM kısaltması ile  anılmaktadır. 

Günümüzün giderek zorlaşan rekabet ortamında artan müşteri sayıları nedeniyle müşteri ilişkileri yönetimi her geçen gün önemini arttırmaktadır. Özellikle yeni bir müşteri kazanmanın maliyetinin mevcut müşteriyi korumaya göre 20 kat fazla olduğunu düşünürsek bunun önemi daha iyi anlaşılmaktadır.

İşleyişlerini elektronik ortama geçiren ve bu sayede bilgi akışını kontrol edip istedikleri an doğru bilgilere ulaşan şirketler bu bilgileri analiz ederek bir adım öne geçerler.

CRM çok kabaca bir tarifle; bir işletmenin müşteri ile ilk temasa geçtiği andan itibaren, satış öncesi tüm süreçler, satış-pazarlama süreçleri ve satış sonrası süreçlerinin takibini kapsamaktadır. 

Bu bilgilerin satış-pazarlama-müşteri hizmetleri aktivitelerinde stratejik amaçlı kullanımını ve hepsinden önemlisi bir işletmenin “ürün odak”lı değil de “müşteri odaklı” yapılanarak yani müşterinin ihtiyaçları doğrultusunda kendini geliştirerek, günümüzün “yeni ekonomi” ortamına adaptasyonu olarak tanımlanabilir. 

Aslında CRM önce işletmede tanımlanan ve içselleştirilen bir kültür ve süreç olmalıdır. CRM Yazılımları ise desteklyeci bir araçtır. Bir CRM yazılımından size bunu en kolay, en doğru ve en hızlı şekilde yapmanıza imkan vermesi beklenir. 

Ayrıca bu terimin kapsamı son zamanlarda genişliyerek xRM olarak kullanılmaya da başlanmıştır. x harfi aynı matematikte olduğu gibi her şeyin yerine geçebiilmektedir. Dolayısı ile bu tip yazılımları artık Müşteri İlişikileri Yönetimi yazılımı değil İlişkiler Yönetimi Yazılımı diye adlandırmak daha doğru olacaktır. Buna göre bir xRM yazılımı şu konuları yönetebilmelidir :

 

1. Kişiler& Kurumlar (çalışanlar, müşteriler, potansiyel müşteriler, iş ortakları, tedarikçiler, arkadaşlar, öğrenciler, üyeler vs.)

2. Eşyalar (ürünler, ofisler, odalar, araç filoları, ofis malzemeleri, gayri menkuller vs.)

3. Sanal varlıklar (belgeler, hizmetler, fırsatlar, etkinlikler, ürün testleri, patentler vs…)

Türkçe Broşür           =>  

Brochure in English  =>   

 

 

CAS Genesisworld'ü seçmek için 10 iyi neden

1. Kapsamlı temel fonksiyonlar
CAS genesisWorld müşteri yönetimi, çalışmalarınız için kapsamlı fonksiyonlar sunar. Şirketinizin tüm departmanlarındaki süreçleri destekler.

2. Esnek ve uyarlanabilir
CAS genesisWorld taleplerinizle birlikte büyür. Esnek temel çözüm olarak tasarlanan bu ürünle bireysel süreçleriniz optimum şekilde desteklenir: arayüzden veritabanı yapısına kadar tüm uyarlama işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleşir.

3. Gelişmiş yetki sistemi
Herkes sadece görmesi gereken verileri görür. Bunu gelişmiş, çok kademeli yetki sistemi sağlar. Yetkiler; kullanıcı, grup ve rol yönetimi ile alan seviyesine kadar yönetilir.

4. Mobil veriler
İster merkezde, ister ev ofiste, ister mobil terminal cihazdan: CRM verilerine her yerden erişilebilir, çalışanlarınız daima güncel bilgilerle çalışır.

5. Başka yazılım çözümleriyle entegrasyon
CAS genesisWorld, müşteri yönetimi için kontrol merkezi olarak yazılım bileşenleri arasında köprüler oluşturur ve tüm CRM verilerini merkezi bir konumda bir araya getirir. CRM Çözümü üçüncü taraf sistemlere bağlanmak için sayısız arabirim sunar.

6. Yenilikçi teknoloji
Modüler yapısı ve modern istemci-sunucu mimarisi sayesinde CAS genesisWorld şirketinizle birlikte büyür. CRM çözümünün kalitesi sürekli olarak kontrol edilir: Ürün planlamasından, geliştirme aşamasına, ürünün piyasaya çıkarılmasından önce şirket bünyesinde zamanından önce kullanımına kadar.

7. Birçok kez ödül kazanan CRM çözümü
Kazanılan sayısız ödül, ürünlerimizin sürekli geliştirilmesi konusundaki sürekli kararlılığımızı gösteriyor. Müşterilerimizin aldığı CRM En İyi Uygulama Ödülleri bizi daha da mutlu ediyor.

8.Tanınmış üretici
1986 yılından günümüze, müşteri yönetimi konusundaki çözümlerle kendimizi küçük ve orta boy işletmeleri daha da başarılı kılmaya adadık. Küçük ve orta boy işletmeler için Almanya'nın lider CRM uzmanı olarak uzun yıllara dayanan deneyime sahibiz. Bu deneyimimizi sürekli olarak sizin faydalanmanız için kullanıyoruz.

9. Açık odak noktası: Küçük ve orta boy işletmeler
Tek bir hedef grubuna konsantre olduk: Yani küçük ve orta boy işletmelere. Kendimiz de küçük ve orta boy sınıfında bir işletme olduğumuz için kendi deneyimlerimizden küçük ve orta boy işletmelerin ihtiyaçlarını biliyoruz. Bir bakıma müşterilerimizle aynı "dili" konuşuyoruz.

10.Sertifikalı işi ortağı ağı
Almanya'daki 140'tan fazla iş ortağı ve 24 ülkedeki 55 uluslararası iş ortağı, CRM'ye, taleplerinize uygun olarak uzman ve profesyonel bir şekilde başlamanızı sağlar.


CRM kurumunuza neler sağlıyor?
CRM, memnun müşteriler ve çalışanların yanı sıra, şirketinizin maksimum seviyede başarılı olmasını garantileyen uzun ömürlü müşteri ilişkileri oluşturur. Bu basit formülle gerçek rekabet avantajları elde edilmesi sağlanır ve yeni pazar kapıları açılır.

Genesisworld CRM'in size sağladığı başlıca faydalar

Merkezi verilerle birimler arasında en iyi şekilde ağ oluşturulur

 • Tüm departmanlar ve çalışanlar tek bir sistemde birbirine bağlanır.
 • Mevcut ofis, stok yönetimi ve arşivleme çözümleri entegre edilir.
 • Bilgilere doğrudan erişim sayesinde, zaman tasarrufu sağlayan bir işbirliğine olanak sağlanır.
 • Daha fazla verim elde etmek için yapılandırılmış ve otomatikleştirilmiş iş akışları yaratabilirsiniz.
 • CRM yazılımınızı iş yerleri, merkezler ve ülke sınırları boyunca esnek bir şekilde uyarlayın.

Müşteri bilgilerinden kazançlı şekilde faydalanma

 • Kronolojik müşteri dosyaları profesyonel bir müşteri danışmanlığını mümkün kılar.
 • Müşterilere 360° panoramik bakış: Tüm siparişler, telefon görüşmeleri, sözleşmeler ve yazışmalara bir düğmeye basılarak ulaşılabilir.
 • Müşteri profillerini değerlendirerek gizli potansiyelin farkına varın.
 • Müşteriler hakkındaki sağlam temelli bilgiler aracılığıyla ürünlerinizi ve hizmetlerinizi mantıklı bir şekilde daha da geliştirebilirsiniz.

Basit satış yönetimi

 • Pazarlama ve satış stratejilerinizi hedef gruplara göre yönetin.
 • Önerilerin doğru zamanda verilmesi için potansiyel müşterilerinizle ilgili tüm bilgilere sahip olabilirsiniz.
 • Siparişler, hedefe yönelik çapraz ve ek satış stratejileri aracılığıyla arttırılır.
 • Potansiyel satış fırsatlarını fark edebilir ve bu potansiyelden faydalanabilirsiniz.

Motive olmuş çalışanlar ve daha iyi hizmet

 • Çalışanlar, rutin işlerde desteklenir ve yükleri azaltılır.
 • Çalışanlar, ilgili bilgiler mevcut olduğu için sağlam temelli kararlar alır ve uzmanca davranır.
 • Motive durumdaki çalışanlar da bu durumlarını yansıtır: daha fazla memnun müşteri için.

İleriyi gören yönetim

 • Tüm şirket verilerine dayanarak, devam eden projelerle ilgili genel bakışınızı asla kaybetmezsiniz.
 • CRM, ileriyi gören kaynak ve harcama planlamasını ve ayrıca projelerde zaman ve maliyetlerin kaydedilmesini mümkün kılar.
 • Güncel değerlendirmeler ve etkin kontrolün devamlılığını sürekli sağlayın.
 • Profesyonel müşteri yönetimi faydalıdır. Özellikle, tüm iş süreçleri daha iyi organize edildiği ve değerli çalışma süresinden tasarruf ettiğiniz için.